top of page

Çevre Korumada Sürdürülebilir BakışAzalt, yeniden kullan, geri dönüştür: Çevreyi korumanın en kolay ve en bilinen yöntemlerinden biri bu 3 adımdır. Azalt, yeniden kullan ve mümkün mertebe her şeyi geri dönüştür. Plastik kullanımı konusunda daha duyarlı olmak için ailenizle yapabileceğiniz eğlenceli etkinlikler için buraya bir göz gezdirin.


Klozete attığınız şeylere dikkat edin. Taşan lağımlar, borulardaki yağ birikintileri ve okyanusa atılan atıklar düşünüldüğünde su yollarını korumak önemli. Klozete, bebek bezi veya temizlik ürünleri gibi orada olmaması gereken şeyler atmayın.


Akıllı alışveriş yapın. Gereksiz alışverişi engellemek için bir liste yapın ve böylece atıklarınızı azaltın. Tek-kullanımlık paketi olan ürünleri daha az almaya çalışın. Örneğin, paketli sebze almamaya çalışın. Ambalajlı bir ürün almanız gerektiğinde, şişeleri geri dönüştürülebilen ürünleri tercih edin. Alışverişe çıkarken yeniden kullanılabilen alışveriş çantalarınızı da yanınıza almayı unutmayın!


Sudan tasarruf edin. Dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmayı unutmayın. Banyo yapmak yerine duş alın.


Ulaşım tercihlerinizi değiştirin. Mümkün mertebe aracınızı evde bırakmaya çalışın. Gideceğiniz yere neden yürüyerek, bisikletle veya scooter’la gitmeyesiniz ki? Daha uzun mesafeler için araba paylaşmayı veya toplu taşımayı deneyin.


Evinizde çevre dostu ürünler tercih edin. Evde pek çok alanda çevre dostu ürünler kullanabilirsiniz. Yeniden doldurulabilen ve daha sürdürülebilir temizlik ürünlerini tercih edin.


Ailenizin çevre dostu ürünler kullanmasını sağlayın. Ailenizin daha çevre dostu bir yaşam sürmesinin yollarından bazıları bez mendiller ve göğüs pedleri, yıkanabilir bezler, yeniden kullanılabilir temizlik ürünleri kullanmak ve ailenizin beslenme alışkanlıklarını değiştirmek. Bütün bunlar da gerçekten bir şeyleri değiştirebilir! Haftada en az üç öğün vejeteryan veya vegan beslenmeyi deneyin.


Elektronik cihazlarınızı kapatın. Televizyonunuzu, oyun konsolunuzu, bilgisayarlarınızı ve diğer teknoloji ürünlerini kullanmadığınızda kapatmayı unutmayın. Aynı şey odadan ayrıldığınızda ışık için de geçerli.


Kendi gıdanızı yetiştirin. Evde, arka bahçede veya ortak bir bahçede yetiştirebileceğiniz meyve, sebze ve ot gibi pek çok ürün var. Özellikle et tüketimini azalttığınızda bu çok işinize yarayacaktır.


Çocuklarınızı eğitin. Çevre dostu, yeşil yaşam hareketinin gelip geçici bir heves olmaması için eğitim çok önemli. Geri dönüşümün faydalarından, çocuklarınıza ışıkları kapatmalarını hatırlatmaya kadar, bir sonraki nesli daha iyi bir dünya yaratmak için yetiştirmenin pek çok yolu var. Orman, sahil ve mahalle temizliği etkinliklere bütün aileyi dahil etmeye çalışın. İnternet üzerinden böyle etkinlikleri kolayca bulabilirsiniz.


Bakışınızı Değiştirin ve Sürdürülebilir Olsun


Sürdürülebilir Bakış0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page